Prokazování kvalifikace referencemi získanými ve sdružení

Veřejné zakázky
Prokazování kvalifikace referencemi získanými ve sdružení

Milé zakázkářky, milí zakázkáři,

v dalším z příspěvků reflektujících ta nejzajímavější zakázková rozhodnutí ÚOHS z roku 2024 se budeme věnovat problematice prokazování kvalifikace. Tato fáze zadávacího procesu je poměrně zásadní, neboť obecně platí, že zadavatelem stanovené podmínky kvalifikace musí splnit každý dodavatel, který se chce stát dodavatelem vybraným. Neprokázání kvalifikace s sebou tedy přináší důsledky v podobě nemožnosti dodavatele získat veřejnou zakázku.

V následujícím příspěvku se proto zaměříme na jednu z těch nejpalčivějších otázek týkajících se prokazování kvalifikace, konkrétně jak má postupovat dodavatel, který chce prostřednictvím referenční zakázky realizované v dočasném sdružení s jinými dodavateli úspěšně prokázat splnění kritéria technické kvalifikace stanoveného dle § 79 odst. 2 písm. a) ZZVZ. Právě tomuto tématu se věnoval ÚOHS v rozhodnutích sp. zn. S0575/2024/VZ a sp. zn. R0157/2024/VZ. O co tedy přesně šlo?


Zadavatel stanovil v otevřeném řízení jedno z kritérií technické kvalifikace s odkazem na § 79 odst. 2 písm. a) ZZVZ, z něhož vyplývá, že k prokázání kritérií technické kvalifikace může zadavatel požadovat seznam stavebních prací poskytnutých za určité období včetně osvědčení objednatele o řádném poskytnutí a dokončení nejvýznamnějších z těchto prací (tj. reference). Jeden z účastníků zadávacího řízení předložil k prokázání splnění tohoto kritéria referenční zakázku realizovanou ve sdružení s jiným dodavatelem, jenž se ovšem šetřeného zadávacího řízení neúčastnil. Zadavatel, a následně i ÚOHS, tedy posuzovali, zda dodavatel touto referenční zakázkou prokázal splnění požadované zadávací podmínky.


ÚOHS k tomu předně uvedl, že k prokazování zkušeností získaných v rámci sdružení nelze přistupovat zcela benevolentně. Účastníku zadávacího řízení předkládajícímu takovou referenci nepostačí pouze prokázat, že se na referenčním plnění obecně podílel, aniž by bylo zřejmé, o jaké plnění v rámci referenční zakázky se jednalo. Principem prokázání splnění tohoto typu podmínky účasti je totiž doložení konkrétní zkušenosti s konkrétním zadavatelem požadovaným typem činností. Dodavatel musí v zadávacím řízení určit a prokázat, které konkrétní práce na takové referenci realizoval.


ÚOHS rovněž upozornil, že pro prokázání zkušenosti se stavbou realizovanou ve sdružení není určující konkrétní podíl dodavatele na plnění referenční zakázky. To platí zejm. u rozsáhlejších staveb, které zahrnují i jiné práce, než kterými dodavatel osvědčuje svou zkušenost. U referenční zakázky realizované ve sdružení je totiž podstatné, zda zadavatelem požadované činnosti vykonával skutečně ten dodavatel, který se předmětnou referencí prokazuje. Pokud však takový dodavatel doloží pouze podíl na činnosti ve sdružení, a nikoliv konkrétní činnosti, které na referenční zakázce realizoval, nijak to nevypovídá o tom, jaké práce který člen sdružení vykonával. Právě prokázání skutečně realizovaných prací ovšem vyžaduje ZZVZ, nevyhradí-li si zadavatel v zadávací dokumentaci jinak (viz § 79 odst. 4 ZZVZ). ÚOHS v tomto smyslu rovněž upozornil na skutečnost, že podíl na sdružení nelze bez dalšího přepočítávat na část potřebných prací. Neplatí totiž automaticky, že pokud byl podíl dodavatele na plnění referenční zakázky např. 80 %, svědčí mu také 80 % zkušenosti; podíly totiž vůbec nemusí odpovídat realizovaným pracím. Je tedy dobré mít na paměti, že prostý podíl na referenční stavbě neosvědčuje sám o sobě zkušenost s konkrétními činnostmi.


V šetřené věci přitom účastník řízení předložil k prokázání splnění cit. kritéria technické kvalifikace referenční list, který neobsahoval pouze uvedení podílu tohoto dodavatele na sdružení, v jehož rámci byla referenční zakázka realizována (a který činil 60 %), ale vztahoval podíl tohoto dodavatele ve sdružení ke konkrétním provedeným pracím a uváděl jejich objem, čímž osvědčoval zkušenost s takto popsanými pracemi. Právě na základě takového referenčního listu byl potom zadavatel schopen posoudit tyto konkrétní popsané činnosti, a určit, zda obsahově naplňují požadavek stanovený v zadávací dokumentaci pro osvědčení zkušenosti dodavatele s plněním odpovídající části veřejné zakázky.




Jaké hlavní poselství si tedy z těchto rozhodnutí ÚOHS odnést?


V případě realizace referenční zakázky ve sdružení klade ZZVZ na dodavatele, který se chce takovou referenční zakázkou prokazovat za účelem splnění kritéria technické kvalifikace dle § 79 odst. 2 písm. a) ZZVZ, požadavek spočívající v možnosti prokázání kvalifikace pouze do rozsahu, v jakém se tento dodavatel skutečně podílel na realizaci plnění v rámci referenční zakázky. Současně pak platí, že zadavatel může dané pravidlo stanovit odlišně, nicméně bez výslovné úpravy v zadávacích podmínkách, platí výše citované pravidlo obsažené v ZZZV. Není tedy možné úspěšně prokazovat zkušenost se stavbou, které se dodavatel účastnil jen do určitého podílu, pokud tento dodavatel současně není schopen v zadávacím řízení určit a prokázat, které konkrétní práce na referenční zakázce realizoval. Dodavatel totiž musí prokázat právě konkrétní realizované činnosti, které budou obsahově naplňovat požadavek na kvalifikaci stanovený zadavatelem. Pokud toho není schopen, musí být toto kritérium kvalifikace prokazováno všemi členy sdružení, kteří se podíleli na realizaci referenční zakázky, a ti také budou muset realizovat práce odpovídající danému kritériu kvalifikace i na zadávané veřejné zakázce.


Tip: Problematice prokazování splnění referencí realizovaných ve sdružení se ÚOHS věnoval rovněž v rozhodnutích sp. zn. S0461/2024/VZ a sp. zn. R0136/2024/VZ, kde bylo otevřeno další související téma, a to potřeba důsledně rozlišovat mezi postavením generálního dodavatele a vedoucího člena sdružení co do posuzování otázky prokazování kvalifikace referenčními zakázkami.


ÚOHS zde vyložil, že jelikož je generální dodavatel jedinou smluvní stranou na dodavatelské straně závazkového vztahu a je to právě on, kdo výlučně odpovídá za řádnou realizaci veškerého plnění referenční zakázky, svědčí mu celá reference (tj. i část realizovaná poddovavateli). U zakázek realizovaných ve sdružení ovšem ZZVZ výslovně stanovil jiný způsob prokazování nabytých zkušeností – v případě sdružení je třeba prokázat konkrétní rozsah realizace referenční zakázky příslušným členem sdružení. Jen na základě skutečnosti, že určitý dodavatel byl vedoucím členem sdružení realizujícího referenční zakázku, totiž nelze dovozovat, že má zkušenost se všemi činnostmi, které chce zadavatel prostřednictvím kritéria technické kvalifikace osvědčit. I zde tedy ÚOHS konstatoval, že člen sdružení musí být schopen určit a prokázat, které konkrétní činnosti na referenční zakázce realizované ve sdružení vykonával, přičemž pokud toho není schopen, zbývá mu jediná možnost, a to aby se zadávacího řízení účastnilo celé sdružení, které danou referenční zakázku realizovalo.